Democratic Primary 2018

Early Voting starts Tuesday, February 20, 2018

Election Day is March 6, 2018 #HaysBlueIn2018  

>> Add to Calendar

Notice of Primary Election

Notices of Primary Election – REP and DEM

Hays County Early Voting Locations (PDF)

http://www.co.hays.tx.us/Data/Sites/1/media/pdf/departments/elections/ev-schedule-mar-6-2018.pdf

Hays County Polling Locations (PDF)

http://www.co.hays.tx.us/Data/Sites/1/media/pdf/departments/elections/ed-polling-locations-3-6-2018.pdf

Last day to register for the Primary is Monday, February 5, 2018

Early Voting Starts Tuesday, February 20, 2018

Last Day of Early Voting is Friday, March 2, 2018

Election Day is Tuesday, March 6, 2018

How do I know if I am registered? Visit the http://www.votetexas.gov/ to check your voter registration status.

Where can I find a voter registration online in Hays County? Visit http://www.co.hays.tx.us/Data/Sites/1/media/pdf/departments/elections/voter_reg_app1.pdf for an application. Mail the completed application to the address listed in the PDF.

 

Democratic Candidates for Hays County Offices

County Chair
Rodrigo Amaya
Donna Haschke

County Judge
Ruben Becerra
Abel Velasquez

County Clerk
Elaine Hanson Cardenas

County Commissioner Pct.2
Richard W. Cronshey

County Commissioner Pct.3
Jimmy Alan Hall

County Commissioner Pct.4
Omar Baca

Justice of the Peace Pct.1 Place.2
Lisa Hernandez DeLeon
Maggie Hernandez Moreno

Justice of the Peace Pct.2
Beth Smith

Justice of the Peace Pct.5
Scott J. Cary


Democratic Candidates for Statewide Offices

State Senator, District 25  Map
Jack Guerra www.jack4texassenate25.com
Steven Kling www.klingfortexas.org

State Representative, District 45  Map
Rebecca Bell-Metereau voterebecca.com
Les Carnes votecarnes.com
Erin Zwiener www.erinforyall.com

U.S. Senator
Sema Hernandez www.crowdpac.com/campaigns/296296/irasema-sema-hernandez-for-texas
Edward Kimbrough
Beto O’Rourke betofortexas.com

U.S. Representative, District 21 Map
Derrick Crowe www.electcrowe.com
Joseph Kopser www.kopserforcongress.com
Elliott McFadden mcfaddenfortx21.com
Mary Street Wilson electmarywilson.com

U.S. Representative, District 25  Map
West Hansen westfortexas25th.com
Julie Oliver oliver2018.com
Chetan Panda panda2018.com
Chris Perri www.chrisperrifortexas.com
Kathi Thomas www.kathiforcongress.com

U.S. Representative, District 35  Map
Lloyd Doggett www.votedoggett.com

Governor
James Jolly Clark
Cedric Davis, Sr. www.mayorcedricdavis4txgov.org
Joe Mumbach www.joefortexas.us
Adrian Ocegueda www.texasreason.com
Jeffrey Payne www.jeffrey4texas.com
Lupe Valdez www.lupevaldez.com
Tom Wakely www.texansfortom.com
Andrew White www.andrewwhite.com
Grady Yarbrough

Lieutenant Governor
Mike Collier www.collierfortexas.com
Michael Cooper www.vote4coopertexas.com

Attorney General
Justin Nelson nelsonfortexas.com

Comptroller of Public Accounts
Joi Chevalier www.joifortexas.com
Tim Mahoney www.tim4comptroller.com

Commissioner of the General Land Office
Tex Morgan
Miguel Suazo

Commissioner of Agriculture
Kim Olson www.kimolson4txag.com

Railroad Commissioner
Roman McAllen www.mcallenfortexas.com
Chris Spellmon

Justice, Supreme Court, Place 2
Steven Kirkland www.judgestevenkirkland.com

Justice, Supreme Court, Place 4
R.K. Sandill www.sandillfortexas.com

Justice, Supreme Court, Place 6
Kathy Cheng www.chengforjustice.com

Presiding Judge, Court of Criminal Appeals
Maria T. (Terri) Jackson

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 7
Ramona Franklin

Justice, 3rd Court of Appeals District, Place 2
Edward Smith

Justice, 3rd Court of Appeals District, Place 3
Chari Kelly

Justice, 3rd Court of Appeals District, Place 5
Thomas J. Baker

Justice, 3rd Court of Appeals District, Place 6
Gisela D. Triana